Možné důvody, proč jste zmateni svým uměleckým stylem: ještě jste neudělali dost věcí

Foto od Soundtrap na Unsplash

Můžete se cítit zmateni svým stylem a identitou umělce, protože jste ještě nevytvořili dost.

V mém nedávném příspěvek, Mluvil jsem o tom, jak MBTI intuitivní typy pocitů, jako je INFJ (většina mých klientů), se mohou opravdu snažit zahájit projekty ze strachu, že jim přijde o něco dokonalejšího.

V psychologii chování se tomu říká uvíznutí Fáze rozjímání, která je první z pět fází změny. Rozjímání je místo, kde jen přemýšlíme o tom, že něco uděláme. Zvažujeme nápady a vážíme klady a zápory. Jakmile začneme věřit, že existuje dostatek profesionálů, aby to stálo za vyzkoušení, přejdeme do fáze plánování a poté do fáze akce.

Akční fáze … fáze, ve které skutečně experimentujete a vytváříte stuff…is kde umělec začíná vidět, kdo ve svých výtvorech skutečně je. To je místo, kde se styl skutečně začíná objevovat.

Zde je to, co o tom říká vizuální umělkyně Lisa Congdon:

Experimentování je místo, kde kreativita ožívá. Když experimentujete, nemyslíte jen na své nápady nebo o nich nemluvíte-ve skutečnosti je zkoušíte. Nekupujeme jen zásoby nebo se díváme na videonávody a pak se zastavíme. Vlastně něco vytváříme. A neděláme to jen jednou nebo dvakrát. Děláme to znovu a znovu a znovu, dokud si nevyvineme nějakou dovednost, nebo naše touha udělat tu věc je uspokojena, a přejdeme k experimentování s dalším kreativním nutkáním. Zní to dost snadno, že? Kdyby ano, všichni bychom byli velmi plodní.

Pravdou je, že když něco poprvé začneme, může to být zcela nepříjemné. Může se dokonce cítit riskantní! Co když selžeme? Když máme představu o tom, co chceme vytvořit (možná souvisí s tím, co nám dalo jiskru a nutkání něco udělat), konečný výsledek, který si představujeme, je často tak daleko od toho, co máme dovednosti dělat. Takže jsme ohromeni a cítíme se téměř okamžitě poraženi. To je důvod, proč mnoho lidí, i když mají poprvé nutkání a začínají experimentovat, rychle opouštějí projekty, protože jejich úroveň chuti daleko převažuje nad jejich úrovní dovedností.

Naštěstí většina umělců, kteří mají vytrvalost pracovat v prvních letech experimentování, se stávají tajnými experimentátory. Nejen, že nám vyhovuje disciplína experimentování a důležitost neúspěchu, ale také po ní začneme toužit. Stává se součástí toho, jak pracujeme.

(Lisa Congdon, Hledání Uměleckého Hlasu)

Protože tolik mých klientů má zájem přijít na svůj vlastní jedinečný styl, o tom hodně mluvím. Dokonce jsem napsal průvodce, který mým klientům pomůže promyslet mnoho aspektů toho, že jsem umělec.

Ale chci, aby bylo jasné, že nemusíte znát svůj styl, než začnete být umělcem. Ve skutečnosti může být čekání, dokud neznáte svůj styl, než začnete vytvářet věci, součástí toho, proč věci neděláte.

Miluji způsob, jakým vizuální umělec a kreativní moderátor Pep Talk Andy J .. Pizza o tom mluví:

Představte si svůj umělecký hlas jako tašku nebo odměnu, kterou získáte za účast na umělecké párty, ale ne jako ID, do kterého se musíte dostat.

Mnoho kreativních lidí si myslí, že musí mít svůj umělecký hlas vyřešený, než začnou dělat umění. Jinými slovy, než jdou na uměleckou párty, myslí si, že je to ID, které jim umožňuje projít kolem vyhazovačů, aby se mohli cítit legitimně.

A jedna z věcí, která se stane, je, že protože si lidé myslí, že musí mít svůj umělecký hlas seřazený, než se cítí jako “skutečný” umělec, buď (1) se vzdají a nikdy nezačnou dělat umění, nebo (2) předstírají, že najdou svůj hlas, než ho skutečně mají. A to popírá jejich schopnost to někdy opravdu najít, protože nemůžete najít něco, o čem si už myslíte, že máte. Myslím, že to byl Epictetus, kdo řekl něco jako: “nemůžete se naučit, co si myslíte, že už víte.”

Takže místo toho musíme změnit naše myšlení. K účasti na umělecké párty nemusíte najít svůj hlas. Najít svůj hlas trvá roky. Váš hlas je prostě odměna, lup, který nakonec získáte z účasti na umělecké párty.

(Andy J. Pizza, rozhovor z hledání vašeho uměleckého hlasu)

Trenér kreativity Eric Maisel nazývá fáze rozjímání a plánování “snění” a fáze akce “testování reality.”Říká, že jediný způsob, jak budeme jako umělci skutečně spokojeni, je, když uděláme obojí:

Musíme snít ve velkém a musíme také dobře testovat realitu. Je nezbytné, abychom udělali obojí. Člověk, který sní ve velkém, ale účinně netestuje realitu, nakonec žije ve světě fantazie. Člověk, který dobře testuje realitu, ale nevychovává velké sny, žije v běžném světě ochrnutý. Člověk, který dokáže obojí, zaujímá jediné nebe dostatečně nebeské, aby vyhovovalo naší tvůrčí duši, nebe, kde se kreativní projekty inkubují a projevují v kelímku reality.

(Eric Maisel, Coaching the Artist Within)

Pokud máte pocit, že jste uvízli v akci, dělat věci, experimentovat, a testování reality jako součást zjišťování vašeho stylu, rád bych vám pomohl trénovat, co vám stojí v cestě. Požádejte o spolupráci se mnou zde.